Rola masażu w starożytności

Rola masażu w starożytności

Istnieje wiele dowodów na to, że masaż był pewnego rodzaju metodą leczniczą wykorzystywaną w starożytności. Prawdopodobnie korzystano z dobrodziejstw masażu w:

  • Chinach;
  • Egipcie;
  • Indiach;
  • Japonii;
  • Grecji;
  • Rzymie;

Podobno masaż był na początku postrzegany jako metoda leczenia urazów. Miał pomagać w relaksowaniu poszkodowanych. Co więcej, wiele osób twierdzi, że odpowiednio wykonany masaż łagodził ból i pomagał w powrocie do zdrowia. Niektórzy jednak nie zgadzają się z tym stanowiskiem i uważają, że masaż nie był zalecany przez medyków do czasów współczesnych. Istnieje wiele dyskusji na temat starożytnego masażu. Jest to trudny do zgłębienia temat ze względu na wybrakowaną ilość informacji. Poniżej postaramy się zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty tego tematu.

Masaż w Egipcie

Najwcześniejszy z pisemnych zapisów dotyczących masażu pochodzi ze starożytnego Egiptu. Praktykowane wtedy terapie masażu datujemy na ponad 2400 lat przed naszą erą. Na jednej se ścian egipskich grobowców naukowcy niegdyś odnaleźli hieroglif wskazujący na praktyki związane z masażem. Przy ścianie odnaleźli dwóch mężczyzn, którzy nawzajem ugniatali sobie stopy. Na podstawie tego nietypowego znaleziska stwierdziliśmy, że Egipcjanie odpowiadają za wynalezienie refleksologii. Refleksologia jest paramedycyną, która uznaje, że naciskanie odpowiednich punktów ciała wpływa leczniczo na organizm.

Masaż w starożytnych Indiach

Według wielu źródeł terapia za pomocą dotyku była nieodzownym elementem tak zwanej Ajurwedy, która dominowała w Indiach. Pierwszy teksty opisujące sposób wykonania Ajurwedy powstały już 1500 lat przed naszą erą. Założenie to polegało na stwierdzeniu, że ludzkie choroby pojawiają się, gdy osoba żyje w niezgodzie ze swoim otoczeniem. Holistyczny masaż opracowany w Indiach miał za zadanie przywrócić harmonię organizmowi ludzkiemu. Terapia dotykiem była pierwszym rodzajem masażu w Indiach. Zapisy w sanskrycie wskazują na to, że masaż był praktykowany nawet wcześniej niż w 1500 roku przed naszą erą.

Starożytny masaż – Chiny i Japonia

Japońskie metody masażu są ściśle powiązane z chińskimi. Ponieważ ze starożytnych źródeł dowiedzieliśmy się, że japońscy mnisi wzorowali swoje metody lecznicze na chińskim systemie. Niewiele osób o tym wie, jednak japońscy uczeni studiowali metody buddystów.