Jak masaże wpływają na sprawność mięśni?

Jak masaże wpływają na sprawność mięśni?

W jednym z badań, które udowodniło pozytywne korzyści związane z masażem mięśni, naukowcy zgromadzili grupę jedenastu mężczyzn. Na początku poddali ich intensywnemu treningowi. Sesja treningowa była na tyle wyczerpująca, że czuli po treningu nadchodzące zakwasy. Po zakończeniu treningu każdy z uczestników otrzymał tak zwany masaż w stylu szwedzkim. Jedna noga została poddana intensywnemu masażowi łagodzącemu objawy przetrenowania. Z kolei druga została pozostawiona samej sobie w celu przetestowania efektywności sesji masażu. Po pobraniu kilku próbek naukowcy doszli do następujących wniosków.

Masaż zmniejszył wszelkie stany zapalne wywołane przetrenowaniem. Było to porównywalne do efektów działania niektórych leków przeciwbólowych dostępnych na rynku.

Sprawność mięśniowa osiągnięta za pośrednictwem dobrego masażu

Treningi sprawnościowe przyczyniają się przede wszystkim do aktywacji i zwiększenia ilości mitochondriów w mięśniach. Dzięki dodatkowej energii, którą mięśnie zaczynają pobierać z komórek, mogą przyswoić o wiele więcej tlenu i przepływającej krwi. Podobne efekty uzyskujemy za pośrednictwem intensywnego masażu. Specjalistyczne masaże, które aktywują nasze mięśnie, również promują zwiększenie ilości mitochondriów w komórkach mięśniowych. Dla profesjonalnych sportowców, którzy trenują od wielu lat. Masaż stanowi integralną część treningów. Nie wyobrażają oni sobie zrezygnowania z masażu. Terapia masażem stała się dziś nie tylko formą relaksu. Jest to poważny element medycyny, który pomaga w regeneracji.