Historia i techniki masażu tajskiego

Historia i techniki masażu tajskiego

Od czasu rozkwitu turystyki tajskiej w latach 80-tych masaż tajski zyskał na popularności, a jego renoma wzrosła na skalę międzynarodową. Obecnie jest on popularny na całym świecie i stanowi jedną z głównych technik masażu praktykowanych na całym świecie. Tradycyjny masaż tajski jest jedną z 5 gałęzi tradycyjnej medycyny tajskiej. Ma wiele wspólnego z indyjskimi i chińskimi technikami masażu, wszystkie trzy wykorzystują koncepcję linii energetycznych w ciele – linii Sen – i otwierania ich na przepływ energii. Różni się to od innych technik masażu, które skupiają się bardziej na muskulaturze ciała.

Historia

Historia tradycyjnego masażu tajskiego sięga kilku wieków wstecz. Jego powstanie wraz z tajską medycyną przypisuje się legendarnemu lekarzowi Shivago Komarpaj, który żył ponad 2500 lat temu. Niestety, zapisy historii masażu tajskiego zostały przerwane w 1767 roku, kiedy to pisma zaginęły podczas ataku Birmańczyków na królewską stolicę w Ayutthaya. Te zapiski, które przetrwały, zostały przepisane na kamienne tablice i są obecnie bezpiecznie przechowywane w Sala Moh Nuat (pawilon masażu) w świątyni Buddy (Wat Po) w Bangkoku.

Historycznie rzecz biorąc, tradycyjny masaż tajski czerpie swoje wpływy ze starożytnych masaży leczniczych praktykowanych w Azji. Obecnie istnieją dwa główne warianty tradycyjnego masażu leczniczego, nowoczesny masaż tajski oraz inna, bardziej starożytna forma, która jest dziś znacznie bardziej powszechna w północnych Indiach i Nepalu. Chociaż obie formy wyglądają podobnie dla zwykłego obserwatora, odbiorca obu technik doświadcza różnych wrażeń. Czy znasz wszystkie korzyści z masażu? Poznaj korzyści dla urody i zdrowia: https://www.chill.pl/korzystaj-z-masazu-nie-tylko-dla-zdrowia-ale-i-dla-urody

Techniki

Tajski masaż różni się znacząco w sposobie jego wykonywania od innych technik masażu. Po pierwsze, odbiorca masażu nie jest rozebrany do naga. Ma on na sobie wygodne, luźne ubranie i kładzie się na twardym materacu lub na podłodze. Ze względu na obecność odzieży, masaż tajski nie używa żadnych olejków lub balsamów, ponieważ mimo że istnieje stały kontakt utrzymywany między masażystką a odbiorcą, jest mało tarcia. Zamiast tego masażystka poddaje odbiorcę różnym pozycjom przypominającym jogę oraz wielu statycznym i rytmicznym naciskom.

W trakcie otwierania linii Sen masażysta może zdecydować się na pociągnięcia palców  i uszu. Może nawet zdecydować się na chodzenie po plecach w celu stymulacji linii Sen. Proces masażu jest stosunkowo standardowy, a doświadczony masażysta będzie zmieniał rytm i intensywność masażu, aby dopasować go do możliwości i komfortu odbiorcy.