Jak często możemy korzystać z tradycyjnej sauny?

Jak często możemy korzystać z tradycyjnej sauny?

Z pewnością wielu z was słyszało o mieszkańcach Skandynawii, którzy chętnie korzystają z dobrodziejstwa, którym jest sauna. W ich kulturze sauny są bardzo popularne i wiele rodzin ma w zwyczaju korzystać z nich nawet po kilka razy w tygodniu. Pomimo tego, że pewna część społeczeństwa z tamtych stron korzysta z sauny dosłownie codziennie, nie dla każdego może to być korzystne. Okazuje się, że wielu mieszkańców Skandynawii przyzwyczaiło się do takiego reżimu. Ponieważ korzystali oni z sauny regularnie już od młodych lat. Dlatego też nie powinniśmy porównywać ich odporności na ekstremalne ciepło do naszej.

Aby odpowiedzieć na to, jak często można korzystać z tradycyjnej sauny, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Między innymi wiek, tolerancję na wysokie temperatury, wilgotność, a także rodzaj sauny, z której korzystamy. Oprócz sauny istnieje również wiele innych metod, które pomagają nam w profilaktycznym dbaniu o zdrowie. Dowiedz się jak dbać o swoje zdrowie, praktycznymi sposobami.

Sauna tradycyjna – charakterystyka

Sauna tradycyjna jest w zasadzie dużą kabiną zbudowaną za pośrednictwem wytrzymałego, twardego drewna. Wewnątrz umieszczamy kamienie, które muszą zostać rozgrzane do wysokiej temperatury. Następnie kamienie te są polewane wodą. Parująca ciecz podnosi temperaturę powietrza i nagrzewa ciała osób znajdujących się wewnątrz sauny. W ten sposób podnosimy ciepłotę organizmu i doprowadzamy do intensywnego pocenia. Korzystanie z sauny jest bardzo korzystne dla organizmu człowieka. Wyniki odpowiednich badań pokazują, że regularne korzystanie z sauny raz w tygodniu pomaga mężczyznom żyć dłużej i zwiększa produkcję plemników.

Warto jednak pamiętać o ostrożności podczas korzystania z sauny. Ponieważ nie każdy jest przystosowany do wytrzymywania przez długi czas w skrajnie wysokich temperaturach. Większość specjalistów zaleca podzielenie korzystania z sauny na tak zwane sesje. Najlepiej, jeśli jedna sesja będzie trwała około 20 minut. Możemy zacząć od jednej sesji w tygodniu, aby następnie stopniowo zwiększać częstotliwość korzystania z sauny. Z czasem tolerancja na ciepło wzrośnie.