Zarządzanie umysłem i emocjami za pośrednictwem jogi

Zarządzanie umysłem i emocjami za pośrednictwem jogi

Swami Saraswati w swojej książce opisującej to, w jaki sposób joga pomaga nam w życiu codziennym, zwraca uwagę na wiele istotnych aspektów dotyczących tego, w jaki sposób joga jest nam w stanie pomóc podczas radzenia sobie z mentalnymi kryzysami. Joga w praktyce pozwala opanować psychiczny dyskomfort. Rola jogi w równowadze umysłowej jest naprawdę nieoceniona. Możemy w dzisiejszych czasach w bardzo prosty sposób zasięgnąć obszernej wiedzy na ten temat, ponieważ mamy dostęp do dzieł wielu joginów z całego świata.

Dzięki temu, że praktyki jogi stają się coraz popularniejsze w zachodnim świecie, wielu indyjskich guru w dzisiejszych czasach pisze w języku angielskim lub dba o to, aby ich dzieła były przetłumaczone na język angielski. W ten sposób mogą docierać do jak największej liczby zainteresowanych. Swami w swojej książce omawia funkcję umysłu, która polega na przyjmowaniu materiału, przyswajaniu go i wyrzucaniu reszty. Najczęściej mamy tendencję do trzymania się zmarnowanych/negatywnych myśli i pogrążania się w nich. Opisuje wówczas, z jakiego powodu joga jest niezwykle ważna. Ponieważ praktykowanie jogi może pomóc również podczas pozbywania się negatywnych myśli z naszego umysłu.

Zarządzanie myślami i emocjami

Zarządzanie naszymi emocjami jest równie ważne, co zarządzanie naszym umysłem, ponieważ te dwa aspekty są w rzeczywistości ściśle ze sobą połączone. Reakcje emocjonalne mają jednak bardzo często charakter czysto subiektywny, co o wiele łatwiej jest nam dostrzec, gdy mamy w swoim życiu doświadczenie w praktykowaniu jogi, która wycisza nasz umysł i pozwala przywrócić kontrolę nad myślami. Emocje mają tendencję do bycia niekontrolowaną energią w naszym ciele, dlatego też warto praktykować jogę, która pomoże nam przywrócić harmonię i ponownie złapać za stery.

Energia ta w systemie jogi jest nazywana energią praniczną, czyli w wolnym tłumaczeniu tak zwaną energią życiową. Wszystkie zbyt nagłe reakcje emocjonalne są związane z przywiązaniem naszego umysły do świata materialnego. Joga stara się przywrócić naszą kontrolę nad emocjami, ponieważ oddawanie się im, ma bardzo często zgubny efekt. Kiedy zbyt często poddajemy się naszym emocjom, zaczynamy ulegać konsumpcji i żyjemy w nieumiarkowany sposób, co bardzo często prowadzi do nieszczęścia.