Czy sauna pomaga wypłukiwać toksyny z ciała? Poznaj właściwości zdrowotne zabiegów

Czy sauna pomaga wypłukiwać toksyny z ciała? Poznaj właściwości zdrowotne zabiegów

Sauny pomagają naszemu organizmowi wypłukiwać toksyny. Jest to fakt potwierdzony naukowo. Nadmierne pocenie się organizmu, przyczynia się do usuwania niekorzystnych substancji z ciała. Sesja w saunie jest szczególnie przydatna dla osób, które nie pocą się zbyt często w ciągu dnia. Nadmierna potliwość może być nieprzyjemna, jednak ma wiele udowodnionych korzyści. Jeżeli nie należysz do ludzi, którzy się pocą. Możesz wymusić potliwość na swoim ciele za pośrednictwem solidnej sesji w rozgrzanej do czerwoności saunie.

Pod wpływem ciepła wydobywającego się z nagrzanej sauny, temperatura organizmu zaczyna znacznie wrastać. Wtedy rozszerzają się nasze naczynia krwionośne. Mózg wysyła wówczas sygnały do gruczołów potowych, aby przyspieszyły swoją pracę. Wraz z potem organizm zaczyna pozbywać się substancji, takich jak:

  • Rtęć;
  • Nikiel;
  • Kadm;
  • Cynk;
  • Ołów;
  • I inne chemikalia będące odpadami po przemianie materii.

Wielu lekarzy zgadza się z tym, że zaraz obok diety, sauna jest najlepszym sposobem na detoksykację organizmu. Istnieje wiele badań potwierdzających te słowa.

Sauna i poprawa pracy mózgu

Sauna ma wpływ nie tylko na mięśnie obolałe po treningu na siłowni. Okazuje się, że zażywanie regularnych kąpieli w ciepłej saunie, poprawia również zdrowie naszego umysłu. Badania wykazały, że korzystanie z sauny 4 razy w tygodniu znacznie zmniejsza ryzyko choroby alzheimera. Co więcej, gorące kąpiele mogą zmniejszyć szanse na to, że na starość popadniemy w demencję. Niewiele osób się nad tym zastanawia, jednak obfite pocenie się, może korzystnie wpłynąć na zdrowie mózgu. Jeżeli jesteście zainteresowani tematami zdrowotnymi, przeczytajcie o tym, jak ważne jest zdrowie.

Nie od dziś wiadomo, że sesja w saunie łagodzi stres i ułatwia zasypianie

Nie jest dla nikogo nowością, że sesja w saunie może zadziałać na nas kojąco oraz relaksująco. Dzieje się tak, ponieważ gorąca para zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie. Kortyzol jest z kolei hormonem, który produkujemy w stresowych sytuacjach. Zbyt wysokie poziomy kortyzolu prowadzą do niekorzystnych sytuacji zdrowotnych. Przede wszystkim kortyzol przyczynia się do degeneracji pracy układu odpornościowego. Dlatego osoby, które są wystawione na działanie długotrwałego stresu, często chorują.

Inne badania wykazały również, że korzystanie z sauny powoduje głębszy, relaksujący sen. Dzięki wieczornej sesji w saunie możecie podnieść swoją temperaturę ciała do wysokiego poziomu. Dzięki temu o wiele łatwiej wasz organizm ochłodzi się, gdy nadejdzie pora snu. Wiele osób korzystających z dobroczynnych właściwości sauny, zgodnie powtarza, że zmęczenie i wypocenie się w ciągu dnia ułatwia zasypianie. Użytkownicy sauny bardzo często doznają głębokiego, relaksującego snu w nocy.