Czy musimy przejmować się witaminą D w trakcie lata?

Czy musimy przejmować się witaminą D w trakcie lata?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy należy suplementować witaminę D w trakcie lata, czy wystarczy, że przyjmujemy tylko w zimę. Warto wyjaśnić dla niektórych ludzi zakłopotanych tym zagadnieniem, dlaczego przyjmowanie witaminy D jest tak naprawdę ważne przez cały rok. Ponieważ badania wielokrotnie wykazały, że niedobory witaminy D pojawiały się u ludzi niezależnie na porę roku. Chociaż faktycznie najczęściej tego rodzaju niedobory witaminowe występowały podczas zimy, gdy brakowało słońca w ciągu dnia.

Witamina D nie tylko wspomaga wchłanianie wapnia, ale także stanowi ostoję całego układu odpornościowego. Okazuje się, że witamina D pomaga nam w walce chorobami. Nawet przyczynia się do poprawy snu. Osoby cierpiące na bezsenność często mają zbyt niski poziom witaminy D. Witamina D jest wytwarzana przez promienie słoneczne i zostaje wchłonięta przez naszą skórę. Dlatego niektórzy słusznie zauważyli, że jest nieco bardziej hormonem, a nie tylko zwykłą witaminą. Wchłanianie tej witaminy przez organizm jest jednak nieco bardziej skomplikowane.

Dlaczego powinniśmy pamiętać o suplementacji witaminy D niezależnie od pory roku skoro jest produkowana przez słońce?

Jeśli twój poziom witaminy D był w dobrym zakresie przed latem (powyżej 40 ng/mL) i jesteś na zewnątrz większość dni podczas godzin szczytu, prawdopodobnie możesz wziąć swoje pokłady witaminy za dostateczne.
Jeśli twój poziom witaminy D był niski przed latem lub jeśli nie przebywasz zbyt często na zewnątrz bez ochrony przeciwsłonecznej w środku dnia, powinieneś kontynuować suplementację.
Z wielu badań i testów wynika, że 2000 IU (50 mcg)/dzień witaminy D to minimalna ilość, aby utrzymać poziom. Jeśli próbujesz go podnieść, możesz podwoić dawkę do 4000 IU (100 mcg)/dzień przez trzy miesiące lub do czasu ponownego badania.

Zawsze dostosowuj swoją dawkę na podstawie wyników badań krwi. Może to zrobić dla Ciebie Twój lekarz pierwszego kontaktu. Pamiętaj o tym, że słońce dodaje nam witaminy D najwięcej w okolicach południa. Nawet jeżeli jesteś na zewnątrz w trakcie lata, często nie zdążysz wchłonąć dostatecznie dużych pokładów tej witaminy. Zalecamy suplementowanie środkami farmakologicznymi.