Dlaczego zaleca się masaże potreningowe?

Dlaczego zaleca się masaże potreningowe?

Wielu lekarzy i fizjoterapeutów zaleca korzystanie z masaży powysiłkowych (czyli masażu po treningu). Podobno taki masaż pomaga trenującemu nie tylko się zrelaksować, ale także pozytywnie wpływa na rozwój mięśni. Co więcej, odpowiedni masaż zmniejsza ilość wydzielanego przez organizm kwasu mlekowego. Dzięki temu możecie spodziewać się o wiele mniejszych zakwasów. Szybka regeneracja pozwala szybciej powrócić do ulubionej aktywności fizycznej. Masaż po treningu zmniejsza napięcie i pozwala się zrelaksować. Dzięki temu poprawia samopoczucie i czucie mięśniowe.

Masaż dla sportowców jest dzielony na wiele różnorodnych technik. Najpopularniejsze z nich to rolowanie i ugniatanie ciała. Taka metoda pozwala masażyście przyspieszyć proces regeneracji komórek jego klienta. Istnieje również popularny masaż limfatyczny, który pozwala przyspieszyć ujście produktów ubocznych przemiany materii. Techniki ugniatania i rolowania skóry są stosowane przede wszystkim po to, aby uwolnić mięśnie od napięcia potreningowego. Uwolnienie napięcia zapobiega bólom oraz skurczom. Taka technika sprawdza się najlepiej w przypadku masażu obolałych pleców, jak i nóg.

Korzyści płynące z masażu po treningu

Masaż zastosowany bezpośrednio po ćwiczeniach sprawdza się najlepiej, gdy mięśnie są jeszcze rozgrzane. W takim przypadku doświadczony masażysta może zmniejszyć uczucie bólu mięśniowego i doprowadzić do rozluźnienia. Bóle pojawiają się zazwyczaj kilka godzin po intensywnych ćwiczeniach. Zaczynają nasilać się następnego dnia po treningu. Za pośrednictwem odpowiedniego masażu rozkurczowego możecie całkowicie wyeliminować ryzyko bólu wynikające z przetrenowania. Sportowcy korzystają z takich masaży, ponieważ ułatwiają im utrzymanie restrykcyjnego reżimu treningowego. Dzięki masażom powracają do treningu pełni sił już po kilku dniach.

Masaż pomaga zmniejszyć ból po ćwiczeniach poprzez usuwanie produktów odpadowych, zmniejszanie napięcia i uwalnianie hormonów. Masaż zmniejsza ból poprzez usuwanie produktów odpadowych. Po ćwiczeniach produkty odpadowe, takie jak kwas mlekowy, mogą gromadzić się w mięśniach, powodując ich bolesność i napięcie. W celu odprowadzenia produktów odpadowych można zastosować określone techniki masażu.

Masaż po treningu wypłukuje odpady wynikające z przemiany materii oraz rozkurcza napięte mięśnie. Dzięki temu regeneracja przebiega znacznie szybciej.