Czy ludzkość dbała o higienę osobistą 1500 lat przed naszą erą?

Czy ludzkość dbała o higienę osobistą 1500 lat przed naszą erą?

Wbrew wielu pozorom starożytni Izraelici prawdopodobnie żywo interesowali się higieną intymną. Za czasów Mojżesza miały istnieć spisane przypisy, które regulowały nakazy związane z dokładnym myciem i oczyszczaniem swojego ciała. Czystość wtedy ludzie postrzegali nieco inaczej niż my dzisiaj. Odnosiła się ona do zdrowia religijnego i pokory ducha. Nie była dla nich powiązana z estetyką i zdrowiem ciała. W niektórych przekazach biblijnych odnaleźliśmy nawet informacje o tym, że Izraelici korzystali z mieszanki popiołu i zwierzęcego tłuszczu. Z odpowiedniej konsystencji tworzyli z tego różne kosmetyki. W zależności od proporcji wody, tłuszczu i innych dodatków mogli stworzyć mydło lub na przykład żel do włosów.

Jak wyglądała sytuacją z higieną w starożytnym Egipcie 1500 lat przed naszą erą?

Zgodnie z licznymi zapisami Egipcjanie już 1500 lat przed naszą erą kąpali się regularnie. Czy oznacza to, że zdawali sobie sprawę z istnienia bakterii i różnych drobnoustrojów? Nie do końca. Kąpiel miała wtedy też nieco inny cel. Prawdopodobnie głównie estetyczny i relaksacyjny. Coś na zasadzie dzisiejszego masażu. Jeden z medycznych papirusów wykazał, że w tamtych czasach stosowano wiele kosmetyków w trakcie kąpieli. Były to różnorodne oleje, sole alkaliczne, a także pasty. Chociaż nie wszystkie z nich wykorzystywali w celach higieny, ostatecznie efekt był podobny. Materiały podobne do dzisiejszego mydła były wykorzystywane głównie podczas leczenia różnorodnych chorób skóry.

Pierwsze kosmetyki do makijażu i upiększania wyglądu skóry

Prawdopodobnie tak jak i Egipcjanie, starożytni Grecy chętnie brali kąpiele z wielu pobudek estetycznych. Nie używali mydła. Czyścili swoje ciała przede wszystkim blokami gliny, pumeksu, a także korzystali z piasku. Był to naturalny peeling, który wykorzystujemy do dziś. Mimo wszystko my używamy nieco bardziej zaawansowanych kosmetyków. Naturalnie ze względu na rozwój technologii, ekwipunek naszej łaźni przeszedł wiele transformacji. Mimo wszystko przedmioty, które tam trzymamy, mają dokładnie ten sam cel.

Dokładnie 1000 lat przed naszą erą miało miejsce ciekawe wykorzystanie pozyskiwanych w naturze surowców. Mianowicie w starożytnej Grecji, ludzie tworzyli coś na wzór szminki i podkładu na skórę. Połączenie kredy i ołowianego proszku pozwalało na wyprodukowanie talku do skóry. Z kolei żelazo i czerwone barwniki, łączyły się w prymitywną szminkę.