Naszymi kosmetykami możemy przyczyniać się do degradacji środowiska. Jak temu zaradzić?

Naszymi kosmetykami możemy przyczyniać się do degradacji środowiska. Jak temu zaradzić?

Miliony szczoteczek do zębów i patyczków do czyszczenia uszu zostaje wyrzuconych do śmieci każdego dnia. Większość z tych kosmetyków została wykonana głównie z plastiku, którego proces rozkładu może zająć nawet 500 lat. Do tego czasu będzie on zalegał na wysypiskach lub zanieczyści naturalne otoczenie będące domem dla niezliczonej ilości gatunków zwierząt.

Dlaczego warto właściwie poruszać tę kwestie? Odpowiedź jest prosta. Całkowita liczba szczoteczek, patyczków i innych przyrządów łazienkowych produkowanych, używanych i wyrzucanych nieustannie rośnie od 1930 roku. Jeżeli zapytamy osobę o to, co jest pierwszą rzeczą, którą dotyka po przebudzeniu się, dla wielu ludzi na myśl przyjdzie szczoteczka do mycia zębów. Czy chcesz, aby pierwszą rzeczą, którą dotykasz każdego dnia, był kawałek plastiku?

Plastik to główny składnik większości przedmiotów, których używamy podczas porannej toalety. Sposób za pośrednictwem, którego producenci tworzą szczoteczki do mycia zębów, czy też patyczki do czyszczenia uszu uniemożliwia nam skorzystanie z tych narzędzi bez konieczności dotykania polimeru każdego dnia. Weźmy również pod uwagę to, że plastik jest praktycznie niezniszczalny. Jeżeli substancja ta potrzebuje ponad kilkuset lat na rozłożenie się, oznacza to, że wiele szczoteczek z XX wieku nadal znajduje się gdzieś na planecie w postaci śmieci i odpadów zanieczyszczających środowisko.

Czy wyrzucanie plastikowych materiałów może być naprawdę groźne dla naszego otoczenia naturalnego?

Odpowiedź jest niestety twierdząca. Jednak warto zrozumieć naturę problemu, dzięki czemu każdy z nas będzie mógł zwizualizować sobie narastający kłopot. Wielu z nas bardzo często wymienia szczoteczkę do mycia zębów nie rzadziej niż raz na miesiąc lub dwa. Daje nam to średnią 300 szczoteczek w trakcie życia jednej osoby. Są to jedynie szczoteczki. Co z produktami higienicznymi w postaci patyczków do mycia uszu? Ich używamy już niemal codziennie. Plastik pochodzący z małych obiektów nie nadaje się do recyklingu. Zbyt małych gabarytów elementy mogłyby utknąć w maszynie i uniemożliwić jej dalszą pracę.