Kiedy ludzkość korzystała z pierwszych łaźni?

Kiedy ludzkość korzystała z pierwszych łaźni?

Prawdopodobnie 600 lat przed naszą erą w starożytnej Grecji ludzie korzystają z tak zwanych publicznych łaźni. Były one nie tylko miejscem spotkań, ale także codzienną rutyną dla mieszkańców miast. Łaźnie pełniły pewnego rodzaju role higieniczne, jak i estetyczne. Zarówno mężczyźni i kobiety myli się w pobliżu miejsc przeznaczonych do ćwiczeń. Właśnie tam władze miasta chętnie stawiały łaźnie. W tym samym okresie czasowym Grecy zaczęli korzystać z różnego rodzaju nieznanego wcześniej ekwipunku. Pomagali sobie podczas kąpieli różnorodnymi naczyniami. Imponujące, że wynaleźli coś, co ludzkość wykorzystywała przez następne 26 wieków.

Łaźnie 300 lat przed naszą era w starożytnym Rzymie

Zamożni starożytni Rzymianie nie korzystali z publicznych łaźni, jednak znaleźli pewnego rodzaju alternatywę. Uznawano wtedy, że przecież bogatym nie przystoi zażywać kąpieli w tych samych warunkach, co biedni. Dlatego też za dużą opłatą budowali swoje prywatne łazienki w miejscach, które zamieszkiwali. W takiej łazience Rzymianie 300 lat przed naszą erą stosowali praktyki przecierania ciała. Polegały one na wykorzystaniu powszechnych materiałów stosowanych w higienie osobistej. Przede wszystkim były to wełniane ręczniki. Bogacze prawdopodobnie nasączali je zapachową wodą różaną i pocierali w ten sposób swoje ciało. 100 lat później technika pozostała ta sama, jednak zamiast wody różanej, korzystali ze słonej wody morskiej.

Nietypowe metody, które zrodziły się 20 lat przed naszą erą

W starożytnym Rzymie 20 lat przed naszą erą narodziła się wiara w to, że mocz ma właściwości czyszczące. Wykorzystywali urynę po to, aby czyścić plamy z ubrań. Metoda ta przetrwała przez setki lat. W średniowieczu ludzie nadal korzystali z mieszanki moczu i popiołu wygotowanej w wodzie, żeby czyścić ubrania.

20 lat przed naszą erą ówczesny władca przyspieszył rozbudowę publicznych łaźni. Dzięki rosnącej popularności z czasem w Rzymie powstawały setki. Na początku projekt przewidywał rozbudowanie około 200 miejskich łaźni. Ostatecznie powstało ich ponad 800.