Ciało

Kiedy ludzkość korzystała z pierwszych łaźni?

Prawdopodobnie 600 lat przed naszą erą w starożytnej Grecji ludzie korzystają z tak zwanych publicznych łaźni. Były one nie tylko miejscem spotkań, ale także codzienną rutyną dla mieszkańców miast. Łaźnie pełniły pewnego rodzaju role higieniczne, jak i estetyczne. Zarówno mężczyźni i kobiety myli się w pobliżu miejsc przeznaczonych do ćwiczeń. Właśnie tam władze miasta chętnie stawiały łaźnie. W tym samym okresie czasowym Grecy zaczęli korzystać z różnego rodzaju nieznanego wcześniej ekwipunku. Pomagali sobie podczas kąpieli różnorodnymi naczyniami. Imponujące, że wynaleźli coś, co ludzkość wykorzystywała przez następne 26 wieków.

Łaźnie 300 lat przed naszą era w starożytnym Rzymie

Zamożni starożytni Rzymianie nie korzystali z publicznych łaźni, jednak znaleźli pewnego rodzaju alternatywę. Uznawano wtedy, że przecież bogatym nie przystoi zażywać kąpieli w tych samych warunkach, co biedni. Dlatego też za dużą opłatą budowali swoje prywatne łazienki w miejscach, które zamieszkiwali. W takiej łazience Rzymianie 300 lat przed naszą erą stosowali praktyki przecierania ciała. Polegały one na wykorzystaniu powszechnych materiałów stosowanych w higienie osobistej. Przede wszystkim były to wełniane ręczniki. Bogacze prawdopodobnie nasączali je zapachową wodą różaną i pocierali w ten sposób swoje ciało. 100 lat później technika pozostała ta sama, jednak zamiast wody różanej, korzystali ze słonej wody morskiej.

Nietypowe metody, które zrodziły się 20 lat przed naszą erą

W starożytnym Rzymie 20 lat przed naszą erą narodziła się wiara w to, że mocz ma właściwości czyszczące. Wykorzystywali urynę po to, aby czyścić plamy z ubrań. Metoda ta przetrwała przez setki lat. W średniowieczu ludzie nadal korzystali z mieszanki moczu i popiołu wygotowanej w wodzie, żeby czyścić ubrania.

20 lat przed naszą erą ówczesny władca przyspieszył rozbudowę publicznych łaźni. Dzięki rosnącej popularności z czasem w Rzymie powstawały setki. Na początku projekt przewidywał rozbudowanie około 200 miejskich łaźni. Ostatecznie powstało ich ponad 800.

Powiązane teksty
Ciało

Jak często powinniśmy zażywać gorących kąpieli?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym,jak często powinniśmy zażywać gorącej kąpieli?
Czytaj dalej
Ciało

Jak zaawansowana była wiedza o higienie kilkaset lat wstecz?

W 1847 roku mieliśmy do czynienia z ogromnym przełomem, który sprawił, że umieralność w…
Czytaj dalej
Ciało

Jak dbano o higienę osobistą w średniowieczu?

Chociaż to w starożytnym Egipcie i starożytnej Grecji rozpoczęły się najważniejsze praktyki…
Czytaj dalej