Ciało

Jak dbano o higienę osobistą w średniowieczu?

Chociaż to w starożytnym Egipcie i starożytnej Grecji rozpoczęły się najważniejsze praktyki związane z utrzymywaniem higieny osobistej. Ich kontynuację prawdopodobnie zaobserwujemy jeszcze w średniowieczu. W średniowiecznej Brytanii ponad 1400 lat temu ludzkość zdawała sobie sprawę z istoty utrzymania zębów w czystości. Płukali jamę ustną mieszanką wody i mięty. Co więcej, pocierano zęby różnymi szmatkami, żeby usunąć z nich złogi. Bardzo często dbali o nie nawet przy pomocy wody nasączonej zapachami. Chętnie wykorzystywali liście laurowe i skórki od pomarańczy.

Społeczne nakazy dotyczące higieny z 1100 roku w Brytanii

W Wielkiej Brytanii już 1000 lat temu istniały różnorodne broszury z nakazami i zaleceniami dla obywateli. Już wtedy ludzie pragnęli utrzymywać zęby w bieli i czystości. Z tego powodu wykorzystywali sproszkowane rybie ości. Wierzyli, że nacierając się nimi, zachowają naturalną biel zębów. Niestety brak wiedzy w tamtych czasach niekiedy bardziej szkodził, niż pomagał. Ludzie używali mieszanki octu i kwasu siarkowego.

Średniowieczne usuwanie zepsutych zębów nie należało do najciekawszych czynności

W 1380 roku dokładnie w Wielkiej Brytanii bardzo popularnym zabiegiem było usuwanie zębów, które już nie nadawały się do leczenia. Miało to miejsce u miejscowych barberów. Tak, niekoniecznie zajmował się tym specjalista od leczenia jamy ustnej. W Wielkiej Brytanii usuwanie zębów stało się tak powszechne, że można to było zrobić podczas obcinania włosów. Niestety ludzie nie używali podczas tych zabiegów środków znieczulających. Z tego powodu praktyka zazwyczaj przynosiła sporo bólu. Doświadczenie wyrywanego zęba bez znieczulenia należało do niezbyt przyjemnych sposobności.

W 1400 roku miało miejsce istotne dla dzisiejszego świata wydarzenia. Chińczycy opracowali papier toaletowy. Oznacza to, że nadal korzystamy z ich wynalazku od tamtej pory!

Powiązane teksty
Ciało

Jak często powinniśmy zażywać gorących kąpieli?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym,jak często powinniśmy zażywać gorącej kąpieli?
Czytaj dalej
Ciało

Jak zaawansowana była wiedza o higienie kilkaset lat wstecz?

W 1847 roku mieliśmy do czynienia z ogromnym przełomem, który sprawił, że umieralność w…
Czytaj dalej
Ciało

Kiedy ludzkość korzystała z pierwszych łaźni?

Prawdopodobnie 600 lat przed naszą erą w starożytnej Grecji ludzie korzystają z tak zwanych…
Czytaj dalej