Aromaterapia – co musisz o niej wiedzieć?

Aromaterapia – co musisz o niej wiedzieć?

Aromaterapia w domu czy w salonie wellness i SPA przynosi wiele korzyści. Wyjaśniamy, co trzeba skompletować, jakie olejki eteryczne wybrać w zależności od ich właściwości, jak je stosować. Poniżej znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć na temat aromaterapii.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to metoda terapeutyczna, leczenie zapachami, które staje się coraz bardziej modne i przeżywa renesans. Zapachy mają duży wpływ na nasze ciało i umysł – pomagają na różne problemy, ale też poprawiają nastrój. Olejki eteryczne mogą pełnić ważną rolę w dbaniu o nasze zdrowie i samopoczucie. W zależności od dolegliwości wykorzystywane są konkretne produkty. Jednym z pierwszych olejków, które zaczęły być wykorzystywany w medycynie, był eukaliptus. Wkrótce zaczęto odkrywać cenne właściwości innych zapachów.

Szeroki wybór olejków eterycznych

Olejki eteryczne są dostępne jako samodzielne preparaty lub znajdują się w składzie innych produktów. Spektrum ich działania jest bardzo szerokie – trzeba jednak wybrać odpowiedni olejek w zależności od konkretnych właściwości. Jedne wykazują działanie antyzapalne, drugie uspokajające, inne łagodzą dolegliwości żołądkowe. Olejki są uniwersalnym lekiem, z którego można czerpać wiele korzyści.

Przykładowe olejki i ich działanie

Ważne, by wybierać naturalne olejki, które na pewno mają cenne właściwości. Eukaliptus korzystnie wpływa na drogi oddechowe podczas inhalacji oraz pomaga na bóle mięśni, rumiankowy ma działanie przeciwzapalne, miętowy sprawdza się przy niestrawności, a olejek z jałowca pomaga w leczeniu egzemy, ma działanie moczopędne i pomaga się odprężyć oraz odstresować po trudnym dniu.

Działanie uspokajające mają z kolei olejki lawendowy i walerianowy. Działanie antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe wykazują różne olejki – tj. tymiankowy, goździkowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, a także wspomniane już lawendowy i miętowy.

Jak stosować olejki?

Niezbędny jest dyfuzor olejków eterycznych oraz konkretne zapachy. Dyfuzory to prosty sposób na odmianę zapachu i aury pomieszczenia. Urządzenia pozwala uwolnić esencję substancji do aromaterapii.

Dyfuzor do olejków eterycznych

Do wyboru jest wiele dyfuzorów, dzięki czemu można dopasować model do każdego wnętrza, w zależności od aranżacji upodobań. Aromaterapia oraz coraz popularniejsze olejki pozwalają domowymi sposobami, ale skutecznie walczyć z różnymi dolegliwościami. Dyfuzor olejków eterycznych pełni praktyczną rolę, ale będzie też ozdobą salonu czy sypialni. Jeśli interesuje Cię aromaterapia w domu, niezbędne są olejki oraz dyfuzor.

undefined