W jaki sposób ludzie dbali o zęby tysiące lat temu?

W jaki sposób ludzie dbali o zęby tysiące lat temu?

Wiele lat temu higiena jamy ustnej zaczęła się od wykałaczek nasączonych octem. Były nawet takie momenty w historii, gdzie ludzie przepłukiwali swoje usta świeżym mocze. Wierzyli w to, że ma on właściwości wybielające szkliwo. Początki związane z dezynfekcją ust nie były usłane różami. Ludzkość radziła sobie, jak tylko mogła. Technologia związana z dbaniem o ciało przeszła naprawdę długą drogę, zanim znalazła się tu, gdzie jest dziś.

Pierwsze przedmioty związane z czyszczeniem zębów, które odnaleźli archeolodzy

Archeolodzy podczas wykopalisk natrafili na wiele artefaktów, które były przeznaczone do czyszczenia jamy ustnej. Okazuje się, że pierwszy z nich były starożytne wykałaczki. Obiekty miały kilka tysięcy lat. Ze starych opisów dentystycznych zrozumieli, że były to narzędzia przeznaczone do czyszczenia zębów. Wspomniane przez nas opisy w momencie odnalezienie przez archeologów miały mniej więcej 2500 lat. Już za czasów Hipokratesa ludzie wiedzieli, że czyszczenie zębów było bardzo istotne. Starożytny lekarz zalecał swoim pacjentom, żeby czyścili oni zęby czymś, co przypominało biały proszek. Archeolodzy nazywali to suchą pastą do zębów. Przypominała nasz twór, jednak była przygotowana tylko ze stałych składników.

W starożytnych Chinach i starożytnym Egipcie było jeszcze ciekawiej. Istniały gotowe poradniki przeznaczone dla społeczeństwa, które opisywały sposoby na utrzymanie higieny jamy ustnej. Już wtedy wiedzieli, że odpowiednimi praktykami można zapobiegać próchnicy. Teksty zalecały różne techniki. Jedna z nich polegała na żuciu kory lub patyków z postrzępionymi końcówkami. Miało to pomóc usunąć brud między szczelinami zębów. W tamtych czasach wiele metali szlachetnych służyło nie tylko jako ozdoby. Ludzie bardzo często naprawiali nimi zepsute zęby. Najczęściej zamieniali ubytki w zębach złotem, jadeitem i srebrem.

Kiedy szczotkowanie zębów w znanej nam postaci stało się popularne?

Codzienne szczotkowanie zębów ludzkość spopularyzowała prawdopodobnie w okolicy końca Drugiej Wojny Światowej. To właśnie wtedy rosła świadomość dotycząca tego, jak istotne są zęby w naszym ciele. Tworzyliśmy szczoteczki prawdopodobnie z włókna nylonowego. Armia amerykańska wymagała od swoich żołnierzy dokładnego czyszczenia zębów. Była to niezbędna praktyka związana z higieną jamy ustnej. Już w 1960 pojawiły się pierwsze szczoteczki elektryczne, które były dużym wynalazkiem w tej kategorii.

Obecnie mamy dostęp do dziesiątek różnorodnych mikstur. Prawdopodobnie część z nich przyczynia się do utrzymania higieny jamy ustnej. Na przykład płyn do płukania ust. Mimo wszystko dentyści nawołują do jednego. Uważają, że przede wszystkim powinniśmy zadbać o regularność. Nic nam po tym, że mamy dostęp do najnowocześniejszych sprzętów, jeśli nie czyścimy zębów regularnie. Jeżeli dokładnie wyszczotkujemy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, możemy zapomnieć o dawnych praktykach. Takich jak na przykład wybielanie szkliwa za pomocą moczu.